Szczepisz?
Praktyka lekarza rodzinnego
W swojej praktyce lekarza rodzinnego nie spotkałem rodzica, który nie troszczyłby się o własne dziecko. A jednak często muszę tłumaczyć, dlaczego szczepienia są konieczne. Niezależnie od przyczyny, podstawowy powód, dla którego szczepisz lub nie, jest zawsze ten sam: chcesz zachować zdrowie swojego dziecka. Chore dziecko jest przyczyną Twojego cierpienia. Chętnie byś się zamienił: wziął na siebie gorączkę, bóle mięśni, ból gardła czy głowy, byle Twoje ukochane dziecko nie musiało się z nimi mierzyć. Gdy Twoje dziecko choruje przewlekle, Twój ból trudno wyrazić słowami, a Twoja frustracja rośnie, bo nie jesteś w stanie mu pomoc. Nawet nie próbuję pojąć dramatu, gdy Twoje dziecko w wyniku choroby umiera… Chcesz zatem zrobić wszystko, co możliwe, by uniknąć wszelkich chorób. Jeśli istnieje cień ryzyka, że coś może Twojemu dziecku zaszkodzić, zrobisz wszystko, by tego uniknąć. Musisz więc czuć się pewnie i bezpiecznie z decyzjami, które podejmujesz dla zdrowia dziecka w jego imieniu.
Szczepienia a autyzm
Co z tym autyzmem? – zapytasz. To zrozumiałe, że czasem trudno jest podjąć właściwą decyzję, skoro nawet lekarze przedstawiają sprzeczne informacje. Badanie, które wykazało związek między wystąpieniem autyzmu a szczepieniem przeciwko odrze, śwince i różyczce opublikowane zostało przecież w prestiżowym czasopiśmie „The Lancet”. Na szczęście medycyna zachodnia w swoim nieustającym postępie pozostaje wierna przysiędze, którą lekarze składają na początku drogi zawodowej: „Po pierwsze: nie szkodzić”. Dlatego autor badania Andrew Wakefield po ponad dekadzie od publikacji tej pracy otrzymał zakaz wykonywania zawodu lekarza: za praktyki niezgodne z zasadami etyki – manipulowanie metodologią, konflikt interesów (udziały w firmie mającej opracować szczepionki zastępcze) i znęcanie się nad dziećmi, które uczestniczyły w badaniu. Medycyna jest zatem wciąż wierna swojej fundamentalnej zasadzie.
Chcesz zachować zdrowie swojego dziecka? Wyszukaj i przeczytaj informacje, które są Ci potrzebne. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj mnie, lekarza, a ja odpowiem tak wyczerpująco, jak potrafię. Podejmij decyzję, pamiętając o tym, że odpowiadasz za zdrowie maleńkiej istoty. Zobowiązuję się udzielić zawsze odpowiedzi, której cel będzie tylko jeden: dobro Twojego dziecka.
Konsekwencje braku szczepień
Od początku 2019 r. na Ukrainie odnotowano ponad 35 tys. zachorowań na odrę (prawie 16 tys. u osób dorosłych i ponad 19 tys. u dzieci). Zmarło 14 osób. Widać wyraźnie rosnącą liczbę zachorowań w krajach, w których odsetek zaszczepionych osób jest niski. Jak na odrę chorują dzieci? Mają wysoką gorączkę, silny kaszel, wysypkę na całym ciele, chronią się przed światłem, bardzo źle się czują. Małe dzieci chorują ciężej, a powikłaniem może być zapalenie płuc lub mózgu: po kilku latach od zachorowania może wystąpić ciężkie uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. Unikniesz tych problemów, jeśli zaszczepisz swoje dziecko. Szczepienie pozwala uzyskać odporność bez ryzyka związanego z powikłaniami choroby.
Ochrona życia
Poznaj fakty. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj. I zaszczep swoje dziecko. Szczepienia chronią życie, zapobiegają chorobom, są fundamentem długowieczności i życia w zdrowiu.
Szczepienia przeciw chorobom zakaźnym chronią nie tylko osobę zaszczepioną, lecz także osoby, które ze względu na wiek lub stan zdrowia nie mogą zostać zaszczepione.
…szczepisz?
lek. Tomasz Gruziel
specjalista medycyny rodzinnej
Przybij piętkę!
Jak dbać o stopy? Odpowiada fizjoterapeutka dr Agnieszka Wnuk-Scardaccione....
Śmiech to zdrowie!
Czy pozytywne myślenie pomaga w walce z cukrzycą?...
Body positive
Wygraj z kanonem....