Shinrin yoku

Odmieniająca życie moc drzew od stuleci jest fundamentem filozofii i medycyny japońskiej. Naukowe dowody potwierdzają dobroczynny wpływ przebywania wśród roślin. Shinrin-yoku – „sztuka kąpieli leśnych” czy „sztuka zanurzenia się w zieleni” – to spędzanie czasu na łonie przyrody, której celem jest bycie zdrowszym, szczęśliwszym i spokojniejszym.

Sztuka kąpieli leśnych

W naturze znajduje się wszystko, czego potrzebujemy do osiągnięcia równowagi: obcowanie z przyrodą wycisza myśli, poprawia kondycję fizyczną, a przede wszystkim zwiększa energię życiową. Jest wiele sposobów odbudowywania więzi z naturą: wyjście do najbliższego parku, chodzenie boso po trawie czy spacery po lesie.

Lecznicze i odmładzające właściwości shinrin-yoku:

 • Wzmacnia układ odpornościowy.
 • Obniża ciśnienie tętnicze i spowalnia tętno.
 • Redukuje poziom stresu.
 • Wzmacnia spokój ducha.
 • Pozytywnie wpływa na emocje i poczucie spełnienia: uspokaja, łagodzi agresję i huśtawkę nastrojów, stymuluje produkcję hormonów szczęścia.
 • Poprawia zdolność koncentracji, także u dzieci z ADHD.
 • Przyspiesza powrót do zdrowia i ułatwia regenerację uszkodzonych tkanek.
 • Sprzyja zasypianiu, ma dobroczynny wpływ na jakość snu.
 • Potęguje libido i wyzwala energię seksualną.
 • Relaksuje i poprawia wzrok.
 • Zmniejsza ryzyko demencji.
 • Spacerowanie po posiłku pobudza układ trawienny.

Długowieczność

Jak wykazano w badaniu przeprowadzonym w wioskach japońskich stulatków na potrzeby książki Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia, kontakt z przyrodą zwiększa oczekiwaną długość życia. Bez wątpienia środowisko naturalne, w którym żyją ludzie długowieczni, ma podstawowe znaczenie dla ich dobrostanu fizycznego, umysłowego i duchowego.

Shinrin-yoku w domu: rośliny doniczkowe

Kolor zielony wpływa na nasz dobrostan, uspokaja i przyspiesza regenerację. Dlatego tak ważne jest, by otaczać się roślinami. Przypominają nasz pierwotny habitat, w którym wszystko odradza się i odnawia. Dobroczynny wpływ roślin nie kończy się jednak na ich właściwościach relaksacyjnych. Warto kupować i pielęgnować rośliny, które najskuteczniej oczyszczają powietrze z toksyn, takie jak dracena odwrócona, epipremnum złociste, chryzantemy czy skrzydłokwiat.

Olejki eteryczne

Wdychanie olejków eterycznych wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Delikatny aromat zapachów dobrej jakości daje podobne efekty jak przebywanie na łonie natury. Najlepiej działają olejki drzewne (cyprysowy, sosnowy, cedrowy): fitoncydy (lotne związki organiczne) są w nich najbardziej skoncentrowane. Właściwości rozluźniające i ułatwiające zasypianie mają olejki różany, lawendowy i rumiankowy, a pobudzające – miętowy, imbirowy i olejek z pomarańczy.

Najtańsza terapia

Skorzystaj z dobroczynnego działania shinrin-yoku. Wystarczy, że pozwolisz, by dzięki cudownemu działaniu przyrody i świeżego powietrza troski, zmartwienia i niepokój odpłynęły. Dodatkową zaletą tej wspaniałej kuracji oczyszczającej umysł i obniżającej poziom stresu jest to, że możesz skorzystać z niej za darmo!

Źródło: Garcia H, Mirales F. Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia. Warszawa: Muza, 2017.
Garcia H, Mirales F. Shinrin-yoku. Japońska sztuka czerpania mocy z przyrody. Kraków: Wydawnictwo Znak, 2018.
 

 

Udostępnij stronę na Facebooku