fbpx

Redakcja

Ewa Wein
Redaktorka naczelna

Z wykształcenia projektantka graficzna i była wykładowczyni akademicka. Naukową karierę porzuciła dla misji edukowania w zakresie profilaktyki zdrowotnej. Profilaktyka to wartość, którą kieruje się w życiu.

 
 

lek. Tomasz Gruziel
Ekspert merytoryczny

Specjalista medycyny rodzinnej i współzałożyciel krakowskiej praktyki podstawowej opieki zdrowotnej. Odpowiedzialny za zgodność publikowanych treści z medycyną opartą na faktach (evidence-based medicine, EBM).

 
 

Trwa debata publiczna na temat tego, jak powinno się finansować opiekę zdrowotną. Temu, na czym owa opieka właściwie polega, a nawet temu, czym właściwie jest zdrowie i jak można je chronić lub przywracać, często poświęca się mniej uwagi. O działaniu lepiej nie mówić... W takiej sytuacji jedyną rozsądną rzeczą jest wziąć przynajmniej część odpowiedzialności za swoje zdrowie i samopoczucie. Takie osobiste zaangażowanie w sprawy własnego zdrowia jest w gruncie rzeczy istotnym elementem nowej wizji medycyny i opieki zdrowotnej; w modelu tym pacjent odgrywa rolę aktywnego współpracownika lekarzy, mobilizuje swoje wewnętrzne siły uzdrawiające w takim stopniu, jak to tylko możliwe.*

* Kabat-Zinn J. Praktyka uważności dla początkujących. Warszawa: Wydawnictwo Czarna Owca, 2017.