fbpx

Myj ręce!

Najważniejsza rada ekspertów brzmi: myj ręce, aby uniknąć zakażenia koronawirusem!

„Najważniejsze są ręce. Nie możesz całkowicie kontrolować, czego dotykasz. Nie możesz także kontrolować, kto tego dotykał. Ale możesz zadbać o to, by Twoje ręce były czyste”, mówi Elizabeth Scott, profesor biologii z Centrum Higieny i Zdrowia Uniwersytetu Simmonsa w Bostonie. Mycie rąk mydłem i wodą jest znacznie silniejszą bronią przeciwko zarazkom, niż możemy sobie wyobrazić.

Mycie rąk działa na dwa sposoby

Po pierwsze: fizycznie usuwasz z rąk zanieczyszczenia. Jednocześnie mydło rozpuszcza otoczkę lipofilną wirusów (a taką właśnie – złożoną z warstwy tłuszczu – ma koronawirus SARS-CoV-2) i w ten sposób je niszczy – dlatego wirus nie jest w stanie Cię zainfekować. Po drugie, mydło sprawia, że skóra staje się śliska, dzięki czemu zarazkom trudniej się do niej przyczepić.

Wydaje się łatwe. Tymczasem większość ludzi nadal nie myje rąk prawidłowo.

W badaniu przeprowadzonym w 2013 r. obserwowano ponad 3700 osób myjących ręce. Okazało się, że tylko 5% robiło to zgodnie z zasadami. Około 25% tylko moczyło ręce wodą, nie używając mydła. Mniej więcej 10% obserwowanych w ogóle nie myło rąk po wyjściu z toalety. Najczęstszym błędem był jednak zbyt krótki czas mycia. Tylko 5% osób myło ręce dłużej niż przez 15 sekund.

W przypadku koronawirusa wymagania są większe. Najwyższy czas, by udoskonalić technikę! W jaki sposób?

Po pierwsze, odkręć wodę: zimną lub ciepłą

„Badaliśmy, czy temperatura wody jest istotna i stwierdziliśmy, że pod względem skuteczności mycia nie jest”, powiedział profesor Donald Schaffner, badacz mikrobiologii żywienia, mycia rąk i zanieczyszczeń krzyżowych na Uniwersytecie Rutgersa.

Po drugie, namydl ręce

Jakie mydło jest lepsze: w płynie, w formie żelu, a może pianka? Wybierz raczej płyn lub żel. W badaniu przeprowadzonym w 2017 r. porównano mydło w płynie i w piance (tego samego producenta). Wykazano, że mydło w postaci pianki nie usuwało znacząco większej liczby bakterii znajdujących się na rękach: pod tym względem skuteczniejsze było mydło w płynie. I chociaż grupa badana była niewielka, wydaje się, że wnioski mogą być właściwe. Prawdopodobnie jednym z głównych powodów mniejszej skuteczności mydła w piance jest fakt, że osoby korzystające z niego myją ręce krócej: po prostu piankę spłukuje się szybciej.

A co z mydłem w kostce? W wielu badaniach wykazano, że na często używanym (a więc stale wilgotnym) mydle w kostce bakterie mogą utrzymywać się przez długi czas. Wydaje się jednak, że nie przechodzą one na następnego użytkownika. Jeśli mydło, którego chcesz użyć, jest wilgotne, opłucz je pod bieżącą wodą, zanim namydlisz ręce.

W publicznej toalecie, w której nie ma mydła, umyj ręce samą wodą. W badaniu przeprowadzonym w Londynie w 2011 roku wykazano, że mycie rąk samą wodą zmniejszało liczbę bakterii o około ¼. Jeśli użyjesz mydła i wody, zredukujesz liczbę zarazków do około 8%.

Myj ręce czymkolwiek. Coś jest lepsze niż nic.

Jak długo należy szorować ręce?

Amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention (CDC) twierdzą, że przez co najmniej 20 sekund. Prawdopodobnie już słyszałeś, że to mniej więcej tyle czasu, ile zajmuje dwukrotne zaśpiewanie „Happy birthday to you”. Jeśli ta piosenka Ci się znudzi, w zasobach internetu znajdziesz wiele innych propozycji.

Zwróć uwagę na części dłoni, o których zapewne nigdy byś nie pomyślał

W badaniu, w którym ludzie smarowali ręce świecącym w podczerwieni środkiem używanym podczas nauki właściwego mycia rąk, wykazano, które miejsca na dłoniach zazwyczaj nie są dokładnie myte. „(…) to zewnętrzne strony dłoni, dolne części wewnętrzne oraz okolice paznokci”, mówi SchaffnerAle jest coś, o czym warto pamiętać: uważność popłaca. Im bardziej jesteś uważny podczas mycia rąk, tym mniej zarazków rozniesiesz.

Wysusz ręce

„Ręczniki papierowe są lepsze”, stwierdza Schaffner. Zgadza się: wycieranie rąk ręcznikami papierowymi usuwa więcej zarazków niż samo mycie rąk. A suche ręce roznoszą mniej zanieczyszczeń niż mokre.

Jak często należy myć ręce? Bardzo często.

Centers for Disease Control and Prevention zalecają mycie rąk:

  • przed przygotowaniem posiłku, w trakcie przygotowywania go i po przygotowaniu,
  • przed jedzeniem,
  • przed zajmowaniem się osobą chorą i po nim,
  • przed opatrzeniem skaleczenia lub innej rany i po nim,
  • po wyjściu z łazienki,
  • po zmianie pieluchy lub towarzyszeniu dziecku w łazience,
  • po smarkaniu, kichaniu, kasłaniu,
  • po pogłaskaniu zwierzęcia lub kontakcie z jego jedzeniem,
  • po wyniesieniu śmieci.

Jeśli nie możesz umyć rąk wodą z mydłem, użyj środka dezynfekcyjnego Wirusy lipofilne, takie jak koronawirusy, są inaktywowane przez środki dezynfekcyjne na bazie alkoholu. Upewnij się tylko, że zawierają go przynajmniej 60%. Użyj ich wystarczająco dużo, by pokryły całą powierzchnię dłoni. Wcieraj je w ręce tak długo, aż wyschną – zazwyczaj przez około 20 sekund.

Unikaj dotykania zanieczyszczonych powierzchni. Używaj czystego ręcznika papierowego, aby otworzyć drzwi łazienki. Dezynfekuj brudne powierzchnie, których dotykasz codziennie, takie jak ekran dotykowy telefonu, klawiatura komputera, karty płatnicze lub klucze.

 
Na podstawie: Goodman B. The power of hand-washing to prevent coronavirusMedscape 6 marca 2020. Streszczenie dla Fundacji Profilaktyka przygotował lek. Tomasz Gruziel.
 

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *