Lekcja długowieczności
Badacz długowieczności Dan Buettner przemierzył cały świat, by odkryć tajemnice stulatków. Wraz z zespołem ekspertów Towarzystwa National Geographic, w skład którego weszli antropolodzy, demografowie i epidemiolodzy, analizował zwyczaje najstarszych mieszkańców naszego globu.
Długie życie w zdrowiu
Pionierski projekt naukowy pozwolił wskazać 5 obszarów, na których mieszka wyjątkowo dużo osób mających sto lub więcej lat. Obszary te nazwano niebieskimi strefami. Są to: grecka wyspa Ikaria, japońska Okinawa, Sardynia, amerykańskie miasto Loma Linda i kostarykański półwysep Nicoya. Ustalono też jakie reguły stosują najstarsi mieszkańcy Ziemi.
Jeśli zastanawiasz się, jak przejąć kontrolę nad własnym zdrowiem i wydłużyć życie o kilka pełnych energii lat, ten artykuł jest dla Ciebie. W każdej chwili i bez względu na wiek możesz poprawić swoją kondycję, wpłynąć na jakość i długość życia oraz odnaleźć harmonię. Oto opracowane przez Dana Buettnera na podstawie wieloletnich obserwacji zasady postępowania sprzyjające długowieczności.
Naturalny ruch
Ludzie długowieczni preferują regularną aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności wplecioną w rytm codziennych zajęć. To styl życia i otoczenie wymusza na nich stałą dawkę ruchu. A zatem: kup wygodne buty, przesiądź się z samochodu na rower, a wszystkie prace domowe lub ogrodowe wykonuj bez urządzeń mechanicznych. Ruszaj się i niech ruch będzie dla Ciebie przyjemnością. Chodzenie to najbardziej fizjologiczna aktywność, pamiętaj o tym!
Więcej o naturalnej aktywności fizycznej przeczytasz tutaj.
Zasada osiemdziesięciu procent
Hara hachi bu to mające ponad 2000 lat konfucjańskie przysłowie wypowiadane na Okinawie przed każdym posiłkiem. Przypomina, że należy przestać jeść, kiedy żołądek będzie pełny w osiemdziesięciu procentach. Dwudziestoprocentowa różnica pomiędzy nieodczuwaniem głodu a poczuciem zupełnej sytości może przełożyć się na różnicę pomiędzy utratą wagi a zwiększaniem masy ciała!
Rośliny strączkowe
Najważniejszą zasadą wszystkich mieszkańców niebieskich stref jest spożywanie niewielkich porcji nieprzetworzonej żywności. W każdym posiłku są co najmniej 2 rodzaje warzyw. Podstawę jadłospisu stanowią rośliny strączkowe, takie jak fasola, bób, soja i soczewica. Mięso spożywane jest sporadycznie w niewielkich ilościach. Ulubioną przekąską ludzi żyjących najdłużej są orzechy, np. migdały.
Cel
Japończycy nazywają go ikigai. Na Kostaryce mówi się plan de vida. My moglibyśmy powiedzieć, że jest to powód, by wstawać. Mieszkańcy niebieskich stref mają w życiu cel niezwiązany z pracą: hobby lub coś, co ma dla nich zasadnicze znaczenie, np. chęć zobaczenia, jak dorastają dzieci i wnuki. Silne poczucie celu chroni przed stresem i zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera, reumatoidalnego zapalenia stawów i udaru mózgu.
Zwolnij
Stres stał się nieodłącznym elementem naszego życia. Nadmiar obowiązków, zalew informacji i presja społeczna powodują lęki, depresję i wiele zaburzeń somatycznych, które mogą być przyczyną przewlekłego stanu zapalnego w organizmie. Długowieczni różnie radzą sobie ze stresem: Okinawczycy codziennie wspominają przodków, adwentyści modlą się, Ikaryjczycy ucinają sobie drzemkę, a mieszkańcy Sardynii piją wino w towarzystwie przyjaciół. W efekcie dzięki temu ich samopoczucie poprawia się, a organizm regeneruje.
Duchowa więź
Zdrowi stulatkowie są religijni. Zdecydowana większość (258 z 263, z którymi rozmawiał Buettner) należała do wspólnoty duchowej. Są to silne, spojone wiarą społeczności. Rodzaj wyznania wydaje się nie mieć znaczenia. Osoby poważnie traktujące życie duchowe rzadziej przejawiają szkodliwe zachowania.
Rodzina
Przedstawiciele wszystkich długowiecznych kultur na pierwszym miejscu stawiają rodzinę. Wstępują w związki małżeńskie i wychowują dzieci, całe życie poświęcając najbliższym: w poczuciu obowiązku pielęgnują rytuały i podtrzymują więzi. Otaczają opieką starzejących się rodziców i dziadków, pozostają wierni swoim partnerom, a dzieciom poświęcają dużo czasu, hojnie obdarzając je miłością.
Właściwe otoczenie
Więzi społeczne podtrzymywane przez osoby długowieczne korzystnie wpływają na ich nawyki zdrowotne. Przebywanie wśród ludzi szanujących te same wartości to prawdopodobnie najlepsze, co możesz zrobić, by zmienić swoje życie na lepsze. Palenie, otyłość, samotność, ale i szczęście są bowiem zaraźliwe! Poznawaj i pielęgnuj przyjaźnie z ludźmi mającymi pozytywne przyzwyczajenia, a staną się one również Twoim udziałem.
Razem stwórzmy w Polsce strefę długowieczności
Inspiracja dotycząca zmian, które już dziś możesz wprowadzić do swej codzienności po to, by żyć długo, zdrowo, uniknąć depresji i zachować sprawność fizyczną oraz intelektualną nawet w podeszłym wieku, płynie z całego świata. Kluczowymi czynnikami długowieczności są styl życia i środowisko. Czy dasz się przekonać? Nie wybieraj rygorystycznej diety, nie zmuszaj do ciężkich treningów, jeśli nie sprawiają Ci przyjemności. Zmień nawyki: nie tylko codzienne menu, lecz także podejście do świata. Celebruj czas wolny bez zegarka i telefonu. Znajdź sens w aktywnym, bogatym życiu wśród bliskich. I idź przez życie w miłości, zdrowiu i dobrostanie. Od zaraz!
Źródło: Buettner D. Niebieskie strefy. 9 lekcji długowieczności od ludzi żyjących najdłużej. Łódź: Wydawnictwo Galaktyka, 2016.
Buettner D. Niebieskie Strefy w praktyce. Łódź: Wydawnictwo Galaktyka, 2016.
Przybij piętkę!
Jak dbać o stopy? Odpowiada fizjoterapeutka dr Agnieszka Wnuk-Scardaccione....
Śmiech to zdrowie!
Czy pozytywne myślenie pomaga w walce z cukrzycą?...
Body positive
Wygraj z kanonem....