Koniec pandemii – kiedy to nastąpi?

Czekamy na obwieszczenie, że to już koniec. Że możemy zdjąć maseczki. Wrócić do ulubionych zajęć. Jak długo jeszcze potrwa stan wzmożonej ostrożności? Czy covid będzie nam towarzyszył już zawsze? Jak określić moment zakończenia pandemii i kiedy poluzować obostrzenia? Czy decyduje o tym liczba nowych przypadków, czy raczej liczba zgonów?

Język

Istotny jest język, którym się posługujemy. Powiedzenie, że pandemia się skończyła, nie oznacza, że COVID-19 zniknął. Oznacza to, że faza wstępna, faza intensywnego rozprzestrzeniania się choroby, skończyła się, i teraz lepiej kontrolujemy wirusa. On jednak nadal będzie nam towarzyszył, bo przechodzimy z pandemii do endemii.

Liczby

To, czy pandemia trwa, pomagają określić dwa wskaźniki: liczba osób hospitalizowanych (niezależnie od wieku) oraz liczba pozytywnych wyników testów (w porównaniu do liczby wykonanych). Wynik poniżej 5% testów pozytywnych oznacza, że wirus nie jest już w danej społeczności aktywnie przenoszony.

Nastroje

Jesteśmy zmęczeni życiem pod presją pandemii. Wielu ignoruje obostrzenia, frustruje się „zmyśloną zarazą”. Codzienne raportowanie i przedstawianie statystyk zakażeń może dać efekty przeciwne do zamierzonych, bo publika, chroniąc się przed trudnymi informacjami, odcina się od nich i funkcjonuje tak, jakby covid nie istniał.

Znaczenie

Te wszystkie informacje są ważne. Pokazują wpływ pandemii na system opieki zdrowotnej, a więc i na poziom umieralności na COVID-19. To, jak aktywnie wirus się przenosi, to ważny kierunkowskaz!

Co dalej?

Szczepionka przeciw COVID-19 może skutecznie chronić przed ostrym przebiegiem choroby i w istotny sposób zmniejsza ryzyko transmisji. Oczywiście. Wirus będzie obecny także wśród tych, którzy się zaszczepili, jednak kontrolowanie sytuacji jest kluczem do sukcesu. Wiedza i rzetelne informacje są istotnymi elementami pozwalającymi panować nad sytuacją, a powrót do życia, które pamiętamy sprzed pandemii, będzie możliwy.

Karolina Harazim
rozmówczyni, autorka tekstów i tłumaczka, promotorka kultury
Tekst powstał na podstawie zapisu rozmowy dra Johna Whyte’a i dra Williama Schaffnera opublikowanej w serwisie WebMD w listopadzie 2021.
 

 

Udostępnij stronę na Facebooku