Grypa

Jak atakuje grypa? Budzisz się w dobrym nastroju i w pełni zdrowia. Ale dzisiejszy poranek nie jest zwykłym porankiem! Jutro zaczyna się upragniony urlop! A może masz bardzo ważne spotkanie? Trochę się nim stresujesz: dużo od niego zależy, nowa praca, nowe stanowisko, nowa pensja. A dziś wieczorem randka, która zapowiada się fantastycznie: zaczyna się koncertem, na który bilet kupiłaś kilka miesięcy temu...

Jednak po kilku godzinach zaczynasz się źle czuć, a późnym popołudniem masz 39 stopni gorączki. Bolą Cię wszystkie mięśnie i kości, masz suchy kaszel, pęka Ci głowa – właściwie czujesz się, jakbyś za chwilę miała umrzeć... Dopadła Cię grypa i zniweczyła wszystkie Twoje plany! Teraz chcesz tylko przeżyć…

Jak uchronić się przed grypą?

Czy można zapobiec temu czarnemu scenariuszowi? Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia i Centers for Disease Control and Prevention (jednego z głównych podmiotów amerykańskiego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej) są jednoznaczne. Oto dwa proste kroki, dzięki którym uchronisz się przed grypą:

1. Znajdź czas, aby się zaszczepić.

  • Każda osoba powyżej 6 miesiąca życia powinna co roku do końca października zostać zaszczepiona przeciwko grypie.
  • Szczepienie zmniejsza ryzyko zachorowania, liczbę konsultacji lekarskich, liczbę dni nieobecności w pracy lub szkole, a także zapobiega hospitalizacjom związanym z grypą.
  • Szczególnie ważne jest szczepienie osób, u których ryzyko ciężkiego przebiegu grypy i jej powikłań jest wysokie: kobiet w ciąży, dzieci do 2 roku życia, osób po 65 roku życia oraz wszystkich osób z chorobami przewlekłymi takimi jak astma, cukrzyca, choroby układu krążenia i przewlekła obturacyjna choroba płuc.

2. Aby utrudnić rozprzestrzenianie się wirusów, przestrzegaj podstawowych zasad higieny.

  • Jeśli możesz, unikaj kontaktu z osobami chorymi.
  • Jeśli zachorowałaś, ogranicz kontakt z innymi (najlepiej zostań w domu).
  • Kiedy kichasz lub wycierasz nos, zasłaniaj chusteczką nos i usta. Później umyj ręce.
  • Często myj ręce wodą z mydłem.
  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust: tą drogą rozprzestrzeniają się zarazki.

Szczepienie przeciwko grypie

Pamiętaj: grypa może być poważną chorobą, wymagać leczenia szpitalnego, a nawet kończyć się śmiercią. Najlepszym sposobem, aby zapobiec zachorowaniu, jest coroczne szczepienie. Po podaniu szczepionki organizm wytwarza własną obronę przeciwko chorobie, czyli przeciwciała. Odporność rozwija się przez mniej więcej 2-3 tygodnie po podaniu szczepionki i utrzymuje się przez kilka miesięcy.

Pragniesz uniknąć grypy? Nie chcesz, by nagłe zachorowanie pokrzyżowało Twoje jesienno-zimowe plany? Pamiętaj o dwóch prostych krokach i ciesz się zdrowiem przez cały rok.

lek. Tomasz Gruziel
specjalista medycyny rodzinnej
Źródło: Medycyna Praktyczna. Dostęp: 7 października 2022.
Centers for Disease Control and Prevention. Dostęp: 7 października 2022.
 

 

Udostępnij stronę na Facebooku