Nie pal
Nie używaj tytoniu w żadnej postaci
Palenie tytoniu jest przyczyną wielu chorób oraz przedwczesnej śmierci. Najbardziej niebezpieczną formą używania tytoniu jest palenie papierosów. Połowa palaczy tytoniu umrze przedwcześnie (tj. przed 70 rokiem życia) z powodu chorób spowodowanych paleniem.
Czy palenie tytoniu powoduje raka?
Tak, palenie tytoniu jest główną przyczyną zachorowań na nowotwory. Jest wiele różnych nowotworów, na które narażeni są palacze tytoniu, wśród których najczęstszy to rak płuca. Palenie tytoniu odpowiada za 82% wszystkich przypadków raka płuca i zwiększa u palaczy ponad dwudziestokrotnie ryzyko zachorowania na tę chorobę. Paląc papierosy, znacząco zwiększamy również ryzyko zachorowania na raka gardła, krtani, jamy ustnej, trzustki, pęcherza moczowego, wątroby, nerki, szyjki macicy oraz na białaczkę.
Czy osoba paląca papierosy może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka?
Tak, ale jedynie poprzez zaprzestanie palenia. Dzięki temu można znacząco obniżyć ryzyko zachorowania na 15 różnych nowotworów.
Czy istnieje bezpieczne palenie, np. papierosów typu light lub papierosów elektronicznych?
Nie. Ten, kto znacząco ograniczy palenie, ograniczy również ryzyko zachorowania na choroby spowodowane paleniem tytoniu. Jednak kontynuowanie palenie papierosów, nawet kilu dziennie, nie zminimalizuje ryzyka w takim stopniu, jak całkowite zaprzestanie. Badania dowodzą, że papierosy typu light nie są w żaden sposób bezpieczniejsze niż inne ich rodzaje, a narażenie na substancje smoliste może być tak samo wysokie, gdyż palacze próbują rekompensować sobie obniżenie zawartości nikotyny w papierosie poprzez głębsze zaciąganie się lub wypalania papierosów do samego filtra.
Papierosy elektroniczne są stosunkowo nowym produktem, którego długoterminowe działanie na organizm ludzki nie jest jeszcze znane. Dotychczasowe badania wskazują na obecność w nich tych samych substancji szkodliwych, które są w papierosach tradycyjnych, chociaż zazwyczaj ich poziom w e-papierosach jest niższy. Nie można zatem uznać papierosów elektronicznych za produkt bezpieczny i używać alternatywnie do palenia papierosów tradycyjnych.
Czy na rzucenie palenia może być już za późno?
Nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia.
Badania dowodzą, że zaprzestanie palenia w każdym wieku przynosi korzyści zdrowotne. Jeśli to nastąpi przed 40 rokiem życia, ryzyko chorób spowodowanych paleniem tytoniu zmniejsza się o około 90%. Całkowite rzucenie palenia nawet w wieku 50 czy 60 lat może wydłużyć życie odpowiednio o 6 i 3 lata.
Jak rzucić palenie na dobre?
Odpowiedz sobie na kilka poniższych pytań.
Jakie przekonania dotyczące palenia lub rzucania palenia wciąż powstrzymują mnie przed podjęciem decyzji o rzuceniu palenia?
Może jest to obawa przed przybraniem na wadze? A może przekonanie, że papierosy pomagają mi poradzić sobie ze stresem? Może są jeszcze jakieś inne?
Skonsultuj te obawy ze specjalistą – lekarzem bądź terapeutą. Pomaga także rozmowa z drugą osobą, której udało się rzucić palenie.
W jakich sytuacjach zawsze towarzyszy mi palenie?
Podczas rozmowy telefonicznej? Przy piciu kawy lub po obiedzie? Podczas towarzyskiego spotkania ze znajomymi? Kiedy jestem w stresie? Warto na tego rodzaju sytuacje zaplanować sobie strategię, która pomoże Ci przetrwać w trudnych chwilach podczas rzucania palenia.
Kto będzie mnie wspierał w okresie odzwyczajania się od palenia tytoniu?
Może to być członek rodziny, przyjaciel, były palacz bądź terapeuta. Zwróć się kogoś, komu zależy na Twoim zdrowiu i życiu.
Poszukaj profesjonalnej pomocy
Zgłoś się do lekarza, psychologa bądź zadzwoń do prowadzonej przez Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie, Ogólnopolskiej Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym, tel. 801 108 108 lub 22 211 80 15, od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00–19.00. Uzyskasz tam wsparcie oraz informację o najbliższej placówce realizującej program leczenia dla palaczy.
Rozważ zastosowanie leków
Palenie tytoniu jest chorobą (zespół uzależnienia od tytoniu wpisany jest na międzynarodową listę chorób), więc dostępne są zarejestrowane w Polsce leki, które zmniejszą objawy odstawienia nikotyny oraz zmniejszą chęć palenia. Niektóre z nich dostępne są bez recepty (nikotynowa terapia zastępcza oraz cytyzyna), po inne należy udać się do lekarza (wareniklina, bupropion). Leki te są zarówno bezpieczne, jak i skuteczne w odzwyczajaniu się od palenia.
Europejski kodeks walki z rakiem koncentruje się na działaniach, jakie może podjąć każdy z nas, aby zapobiegać nowotworom. Treść 12 zaleceń jest oficjalnym tłumaczeniem pochodzącym ze strony http://cancer-code-europe.iarc.fr/ index.php/pl/
Przybij piętkę!
Jak dbać o stopy? Odpowiada fizjoterapeutka dr Agnieszka Wnuk-Scardaccione....
Śmiech to zdrowie!
Czy pozytywne myślenie pomaga w walce z cukrzycą?...
Body positive
Wygraj z kanonem....